2019.04.09
9. Ekonomiczna Piątka (2019)

Dziewiąta edycja biegu „Ekonomiczna Piątka” o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyła się 7 kwietnia 2019 r. Impreza była jednocześnie pierwszym akcentem obchodów 100-lecia sportu akademickiego w Poznaniu. Z tego względu patronat honorowy nad biegiem objęli: Prezes OŚ AZS Poznań, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Prezydent Miasta Poznania. Miejscem zawodów była, jak zawsze, trasa wokół jeziora Malta.

Przepiękna, słoneczna i ciepła wiosenna pogoda zgromadziła na starcie silną stawkę 625 uczestników. Wśród nich byli biegacze z różnych stron Wielkopolski, ale również m.in. z Ukrainy i Chin oraz silna brytyjska grupa reprezentująca prestiżowy Imperial College London. Na linii startu stanęła też świeżo upieczona mistrzyni świata w półmaratonie w kategorii masters Danuta Spychała (KB UE Poznań).

Wysoka, jak dla biegaczy, temperatura powietrza okazała się nie przeszkadzać Patrycji Talar (KB UE Poznań), która nie tylko wygrała po raz siódmy, ale pobiła również o 1 sekundę własny rekord trasy z 2014 r. Wynosi on od teraz 17:29. Wśród mężczyzn rywalizację wygrał po raz pierwszy Grzegorz Michalak (Świat Biegacza Fehlau Run Team) w dobrym czasie 15:54. Tuż za nim, z czasem gorszym o 22 sek., znalazł się Szymon Bytniewski (KB UE Poznań), dla którego było to siódme podium w tej imprezie. Wcześniej po dwa razy triumfował oraz zajmował 2. i 3. miejsce.

W prowadzonej klasyfikacji zespołowej najlepszy okazał się ponownie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (czas: 1:30:00).

Wyniki najważniejszych klasyfikacji:

Kategoria OPEN - kobiety
1. Patrycja Talar 17’:29” KB UE Poznań
2. Aleksandra Kaczmarek 18’:42” AZS Poznań
3. Karolina Klubczyńska 18’:56” Manufaktura Mieszkań Poznań

Kategoria OPEN – mężczyźni
1. Grzegorz Michalak 15’:54” Świat Biegacza Fehlau Run Team
2. Szymon Bytniewski 16’:16” KB UE Poznań
3. Patryk Sobczyk 16’:38” Manufaktura Mieszkań Poznań

Kategoria AZS – kobiety:
1. Aleksandra Kaczmarek 18’:42” AZS Poznań
2. Karolina Klubczyńska 18’:56” AZS Poznań