2014.11.17
Grand Prix Wielkopolski - podsumowanie sezonu

Półmaraton Kościański 9 listopada i Luboński Bieg Niepodległości 11 listopada zakończyły rywalizację w dwóch wielkopolskich klasyfikacjach.

9 listopada odbył się X Międzynarodowy Kościański Półmaraton. To ostatni, 12. bieg zaliczany do Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. Impreza miała rekordową frekwencję - 1530 osób i bardzo wysoki poziom. W pierwszej dziesiątce jedynym Polakiem był utytułowany Marcin Błaziński, zajmując 7. miejsce. W drugiej dziesiątce znalazło się 5 Polaków. Wydarzenie zdominowali zawodnicy i zawodniczki z Kenii oraz Ukrainy. Kenijczyk Mukule Mia Martin pobił rekord trasy (1:04:27).`

Półmaratonowi towarzyszył bieg Coccodrillo, a po obu wydarzeniach rozpoczęło się wręczanie nagród, najpierw w dotyczących nich klasyfikacjach, następnie przystąpiono do podsumowania sezonu na dystansie 21 km i 97,5 m.

W klasyfikacji generalnej puchary i nagrody przyznano pierwszym szóstkom.

Mężczyźni
1. Grzegorz Jezierski
2. Przemysław Fornalik
3. Robert Antczak
4. Mirosław Michalak
5. Rafał Kędziora
6. Arek Jankowski

Kobiety
1. Marta Andrzejewska
2. Katarzyna Besz-Malinowska
3. Barbara Pol
4. Agata Akuszewska
5. Beata Mucha
6. Barbara Nowak-Lewandowska

Warto odnotować, że w czterech półmaratonach udział wziął prof. Marian Gorynia. Udział w Grand Prix wymagał ukończenia co najmniej 7 zawodów spośród 12 w sezonie.Wymóg taki wypełniło ok. 150 osób, w tym ponad 130 mężczyzn. Dokładne statystyki dostępne będą na stronie Grand Prix.
Nasz reprezentant, Arek Jankowski, ponownie zajął 6. miejsce w generalnej klasyfikacji, stając również trzeci raz z rzędu na podium w ramach kategorii wiekowej.

Święto 11 listopada w Luboniu uczciło 1501 zawodników, z których najszybszy był olimpijczyk Tomasz Szymkowiak.

Bieg Niepodległości kończył rywalizację w Grand Prix Wielkopolski w biegach ulicznych na 10 km. Uczestnicy mieli do wyboru 14 zawodów, spośród których musieli ukończyć minimum 6. Cztery najlepsze czasy decydowały o końcowym wyniku. W podsumowaniu znalazło się 185 osób, w tym Arek Jankowski (8. open, 2. w kategorii wiekowej), Weiding Zhang (64.), Waldemar Budner (111.). Danucie Spychale do ukończenia klasyfikacji zabrakło jednego biegu, a profesorowi Marianowi Goryni dwóch. Liczymy na ich aktywność w następnym sezonie. Bieżące wyniki pozwoliłby im zająć czołowe lokaty w kategoriach wiekowych.

Mężczyźni
1. Bartosz Majorczyk, M20
2. Piotr Tomczyk, M20
3. Radosław Pluciński, M20
4. Bartosz Feifer, M20
5. Robert Gacki, M30
6. Adrian Graczyk, M20
7. Patryk Sobczyk, M16
8. Arek Jankowski, M30
9. Gracjan Urban, M16
10. Jędrzej Frencel, M20

Kobiety (sklasyfikowano 39 pań, w nawiasach podano ich miejsca)
1. Dorota Przybysz (20.), K40
2. Aleksandra Dzierzkowska (41.), K50
3. Katarzyna Besz-Malinowska (47.), K40
4. Dorota Przybylak (81.), K20
5. Kinga Haremza (84.), K40
6. Barbara Nowak-Lewandowska (85.), K50
7. Beata Lewicka-Płaczek (93.), K50
8. Magdalena Mejer (95.), K40
9. Magdalena Budych-Górzna (97.), K30
10. Hanna Michalik-Tomczak (99.), K30

Finałowe zestawienie w półmaratonie zdominowali zawodnicy z kategorii wiekowych M50 i M30. Na dystansie 10 km przeważali przedstawiciele kategorii M20. Kompletne statystyki cyklu biegów ulicznych na 10 km dostępne są na stronie Grand Prix. Zachęcamy do przesłania własnych relacji oraz analizy tegorocznych zmagań.