2014.03.31
Volkswagen Ekonomiczna Piątka - 2014

Tradycyjnie, tydzień po poznańskim półmaratonie, 13 kwietnia o godz. 12.oo wystartują na trasę wokół pięknego jeziora maltańskiego biegacze 4. edycji Ekonomicznej Piątki. Bieg rozgrywany jest o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Impreza stanowi jeden z głównych sportowych akcentów obchodów 105-lecia AZS  w Polsce oraz 95-lecia AZS Poznań. I właśnie dlatego w ramach biegu rozegrane zostaną Jubileuszowe Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa Polski na 5 km.

W bieżącej edycji po raz pierwszy organizatorzy pozyskali sponsora tytularnego - koncern Volkswagen. Od pewnego czasu firma jest nie tylko największym pracodawcą w regionie, ale również aktywnie wspiera sport - czego dowodem jest zaangażowanie się tej znakomitej marki w bieg. Od tego roku obok Pragi, również Poznań może się pochwalić sponsorem tytularnym VW w nazwie biegu.

Bieg ma wprawdzie charakter akademicki, ale będzie rozgrywany w formule open – jest zatem adresowany do wszystkich biegaczy, bez względu na przynależność akademicką i miejsce zamieszkania. Z tego względu organizatorzy przygotowali różne kategorie klasyfikacji indywidualnych i zespołowych. Oto niektóre z nich:
- Międzynarodowe Akademickie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski [klasyfikowani tylko studenci lub pracownicy naukowi uczelni]
- Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski [formuła open - wszyscy uczestnicy biegu]
- Klasyfikacje „branżowe” to Nieoficjalne Mistrzostwa: Wielkopolski Wielkopolskich Biegaczy, Lekarzy, Pracowników Volkswagena
Wśród klasyfikacji zespołowych najważniejsze to najszybsza: uczelnia wyższa, Wydział UE w Poznaniu czy zgłoszona firma. Limit biegaczy jest ustalony na rekordowym poziomie 800 uczestników i na pewno zostanie wypełniony.

Niewątpliwą atrakcją imprezy będzie towarzyszący zawodom i rozgrywany po raz pierwszy Ekonomiczny Marsz na Piątkę (nordic walking). Jego strat na tej samej trasie co bieg jest przewidziany na godz. 10.50.

Impreza zapowiada się bardzo ciekawie. Organizatorzy przygotowali bogate pakiety startowe, nagrody i inne atrakcje na terenie rozgrywanych zawodów. Swój start zapowiedzieli już liczni przedstawiciele świata nauki, biznesu i polityki, a nawet obecne i dawne gwiazdy sportu - olimpijczycy i reprezentanci Polski. Na sportowej mapie Poznania nie ma dotąd biegu o takiej randze oraz takim zasięgu. Dlatego Volkswagen Ekonomiczna Piątka jest doskonałym uzupełnieniem biegów na dłuższych dystansach odbywających się licznie w Stolicy Wielkopolski. Trasa jest bardzo szybka, posiada atest PZLA. Uzyskiwane życiówki będą więc uznane jako rekordy oficjalne.

Dyrektorem biegu jest Rafał Wieruszewski, sprinter, olimpijczyk z Aten i Pekinu, medalista MŚ, ME i MP.