2013.10.31
Amsterdam zdobyty w 3:14:36

Dwa tygodnie po ukończeniu maratonu w Wiedniu wiosną tego roku postanowiłem wybrać dla siebie kolejny. Kryteria wyboru były proste: dogodny termin, czyli taki, w którym temperatura na pewno nie będzie wysoka; płaska i szybka trasa; interesujące, warte zwiedzenia miasto; możliwie nie za daleko od Polski. Wybór padł na Amsterdam.

Przyznaję, że przygotowywałem się solidnie: tempówki, interwały, podbiegi, wybiegania, do tego ćwiczenia siłowe i gimnastyka. Zależało mi na udanym występie - w końcu jestem biegaczem UEP.

W dniu startu (20 października 2013) pogoda była idealna, taka jaką mieliście Wy, maratończycy w Poznaniu, tydzień wcześniej. Start i meta maratonu w Amsterdamie usytuowane są na stadionie olimpijskim, na którym w 1928 odbywały się Igrzyska Olimpijskie. Do dziś stoi tam monumentalny słup, na którym palił się znicz olimpijski. Trasa w około 80% prowadzi ulicami miasta, pozostała część po za nim wzdłuż rzeki Amstel; w sumie bardzo płaska i przyjazna, bez ostrych podbiegów (nie licząc tego na 37 km, gdzie mnie „postawiło”).

Relacja: prof. dr hab. Zygmunt Waśkowski
Pełny materiał jest dostępny w pliku PDF dołączonym do artykułu.

Relacja z Amsterdamu ››