2013.10.21
Spartanin w Budapeszcie

Maraton na Węgrzech gościł 20 000 uczestników. Impreza ma długą tradycję i świetną organizację. Tym bardziej cieszy, że Spartanie stali się kimś w rodzaju gości honorowych w Budapeszcie. Zaskakujący okazał się stopień poinformowania o naszej misji. Zazwyczaj bowiem z ust ludzi mylących epoki padają słowa "ave cesar".

Wreszcie strzał. Ruszamy w zwartej formacji, w szeregu w 14 osób i z dwoma rowerami obstawy. Na trasie Dunaj, parlament, kolejne pomniki węgierskich bohaterów poubieranych w szlacheckie kontusze.

Przed metą słychać marsz płynący z głośników. Prostujemy sylwetki, dłoń mocniej zaciska się na uchwycie tarczy. Z piekących płuc wyrywa się spartańska pieśń. Przy ogłuszającym dopingu równo trzaskają stopy. W zwartej formacji, z rozwiniętym sztandarem, pokonujemy ostatnie metry. Wreszcie finisz, można zdjąć hełm, klęknąć, pocałować medal i bruk.

Relacja: dr Jacek Trębecki
Pełny materiał jest dostępny na stronie: Spartanie Dzieciom.