2013.02.12
KB UEP na sztafetach w HYDE PARKu

9 lutego Londyn nie zaskoczył uczestników Hyde Park Relays 2013 pogodą. Było jak zwykle: zimno - około +2˚ C, mżawka i wilgoć w powietrzu. Zaskoczeniem nie była też frekwencja. Przyjechało ponad 120 sztafetowych ekip z Europy, by walczyć w 65. już edycji biegu organizowanego przez Imperial College London. Uczelnia ta zajmuje nieprzerwanie od wielu lat najwyższe miejsca w rankingach uczelni europejskich, jak i światowych. W 2012 roku QS World University Rankings sklasyfikował Imperial College na 6. miejscu na świecie i 3. w Europie. Kilkudziesięcioletnia tradycja imprezy i jej nobliwy organizator plus tak liczne grono zespołów, którym z kolei towarzyszyli, kibice tworzyły niepowtarzalną atmosferę, ale i sportową presję. W powietrzu poza lekką mgiełką unosiły się coraz wyraźniej odczuwalne emocje dużego sportowego wydarzenia.

Czołówka od pierwszej pętli

Godzina 14.00 GMT. Starter dał sygnał i zaczęło się. Od tego momentu już nikomu nie doskwierał chłód. Pewnie dlatego wszyscy Anglicy biegali na krótko, zazwyczaj w koszulkach bez rękawków! Zespoły musiały pokonać tradycyjnie 6 razy wyznaczoną pętlę o długości 3,2 mili (ok. 5,2km). Początek był jak zwykle szybki. Na pierwszej zmianie pobiegli najmocniejsi. Pewnie właśnie dlatego już po pierwszej pętli wykrystalizowała się czołówka (St Marys Mens 2, Oxford University Mens 1, Cambridge University Mens 1, St Marys Mens 1). Straty do niej pogłębiały się z każdym okrążeniem. I tak już zostało do mety.
Ostatnie, szóste okrążenie pierwsza zakończyła bezapelacyjnie druga ekipa przyszłych lekarzy z St. Mery’s Hospital Medical School z naprawdę niezłym czasem 96’:15”. Najbardziej zacięta rywalizacja odbyła się tuż za plecami zwycięzców. Na alejkach Hyde Parku, prawie jak na Tamizie, rywalizowały pierwsze zespoły Uniwersytetów z Oxford i Cambridge. Ostatecznie na drugim stopniu podium stanął zespół Oxford University (z czasem 100’:56”), wyprzedzając o zaledwie 8 sekund Cambridge University. Z polskich ekip najlepiej pobiegła męska sztafeta z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – dziesiąta w klasyfikacji open i pierwsza wśród zespołów zagranicznych. KB UE Poznań zaprezentował się na miarę swoich aktualnych możliwości w środku stawki. I tak 65th Hyde Park Relays London 2013 przeszło do historii.

Londyńskie pyry

Po biegu w murach szacownego Imperial College odbyło się rozdanie nagród dla najlepszych drużyn i ku uciesze ekip z Poznania potato’s party. Następnego dnia do wieczora lał już tylko rzęsisty deszcz. Wkrótce dołączył do niego mokry śnieg.

Wyniki biegu dostępne są na stronie: hydeparkrelays.com.