2012.10.29
Wyjątkowa E5

Pod kodem E5 kryje się głośna już impreza biegowa organizowana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - Ekonomiczna Piątka.

Bieżąca edycja obfitowała w wiele wyjątkowych zdarzeń. Swój rekordowy, ubiegłoroczny wynik poprawił student stosunków międzynarodowych Szymon Bytniewski. Zwycięzca minął metę z czasem 15:53. Wśród kobiet ponownie i zdecydowanie wygrała Patrycja Talar.

Goście UEP byli również wyjątkowi. Wśród nich - trzecie miejsce zajął mistrz Europy masters w maratonie Przemek Walewski. Zaproszenie przyjął też Szymon Ziółkowski młociarz, pięciokrotny olimpijczyk, Mistrz Olimpijski z Sydney, jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich sportowców. To on dał sygnał do startu, dołączając do biegaczy. Z trasą zmagali się m.in.:
- Małgorzata Sobańska, dwukrotna olimpijka, zwyciężczyni maratonu londyńskiego, rekordzistka Polski w maratonie,
- Andrzej Krzyścin, dwukrotny zwycięzca maratonu poznańskiego, czołowy polski specjalista od długich dystansów,
- Michał Bartoszak, olimpijczyk, 6-krotny Mistrz Polski w biegach długich,
- senator Piotr Gruszczyński i Ryszard Grobelny - prezydent Poznania, obaj to zapaleni biegacze.

W imprezie udział wzięło rekordowo niemal 300 studentów, pracowników (w tym również JM Rektor UEP) i absolwentów Uczelni oraz gości specjalnych. Dyrektorem sportowym wydarzenia był Rafał Wieruszewski - sprinter, olimpijczyk z Aten i Pekinu. Spiritus movens całej imprezy był człowiek instytucja, lekkoatletyczna legenda UEP – Mistrz Janusz Grzeszczuk. Startującym sprzyjała pogoda. Jeszcze dzień wcześniej aura była wietrzna i mocno deszczowa. W trakcie zmagań warunki były niemal idealne, co pozwoliło wielu biegaczom uzyskać rekordy życiowe.

Wyjątkowa była także niepowtarzalna atmosfera akademickiego, sportowego święta, a wszystko to w cudownej, jesiennej scenerii poznańskiej Malty.

Tegorocznym zmaganiom długo towarzyszyć będą przyjemne wspomnienia, co najmniej do kolejnej, rekordowej Ekonomicznej Piątki. Uczestnicy już teraz zapowiadali bardziej aktywny udział rodzin i jeszcze liczniejsze grono kibiców. Można się także spodziewać ostrej rywalizacji drużynowej w kategorii "Najbardziej rozbiegany wydział". W tej edycji pierwsza trójka to:

1. Wydział Zarządzania
2. Wydział Ekonomii