Ekonomiczna Piątka 2017

2016.07.12
Szósta Ekonomiczna Piątka w Poznaniu

W niedzielę 10 kwietnia poznański Uniwersytet Ekonomiczny (UEP) po raz szósty zorganizował bieg dookoła Jeziora Maltańskiego, nazywany z racji dystansu, jaki do pokonania mają uczestnicy - 5 kilometrów - Ekonomiczną Piątką. Inicjatywa tego biegu wyszła w roku 2011 od JM Rektora UEP, prof. Mariana Goryni, który już tradycyjnie jest fundatorem pucharów dla najlepszych biegaczy.

Chociaż pierwszą Piątkę w październiku 2011 roku przeprowadzono właściwie "tylko" jako fragment ówczesnych obchodów 85-lecia uczelni (tegoroczna uświetniła jubileusz 90-lecia), bieganie na UEP ma już bogatą tradycję, a wtajemniczeni biegacze widzą korzenie tego biegu w organizowanych lub współorganizowanych (razem z AZS Poznań) przez ówczesną Akademię Ekonomiczną w latach 80. XX wieku Międzynarodowych Mistrzostwach Polski, a nawet w Akademickich Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych (1990).

Ekonomiczna Piątka z roku na rok zyskuje na popularności. W jej pierwszej edycji wystartowało 142 biegaczy, którzy związani byli wyłącznie z UEP. Dopiero po dwóch latach dopuszczono do startu reprezentantów innych środowisk akademickich, ale już kolejne biegi przybrały formułę otwartą (aktualnie są to m.in. Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w biegu na 5 kilometrów). Wciąż jednak dominują w tej rywalizacji studenci i pracownicy uczelni wyższych. W bieżącym roku na starcie stanęło ponad 700 osób.

Tegoroczną Piątkę zainaugurowano bardzo miłą uroczystością. Medal za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymał JM Rektor UEP, prof dr hab. Marian Gorynia, a ceremonię wręczenia medalu laureatowi poprowadził członek jego kapituły Lech Drożdzyński, pochodzący z Poznania były minister sportu, który okrasił uroczystość wzruszającym przemówieniem. List gratulacyjny dla wyróżnionego przesłał aktualny minister sportu i turystyki Witold Bańka, natomiast osobiste gratulacje złożyli JM Rektorowi m.in. obecni na ceremonii olimpijczycy (Eugeniusz Kijewski, Zbigniew Orywał, Rafał Wieruszewski i Michał Wojciechowski), były rektor UEP - prof. Emil Panek oraz rektor elekt - prof Maciej Żukowski, prezes AZS Poznań i wiceprezes ZG AZS - Tomasz Szponder, kierownik SWFiS UEP - Sławomir Szymanowski, a także guru poznańskich biegaczy, były kierownik SWFiS UEP - Janusz Grzeszczuk.

Sygnał do startu padł dokładnie w południe. Biegacze wyruszyli na trasę przy temperaturze 10oC, całkowicie zachmurzonym niebie i dość silnym wietrze. Taka pogoda odpowiadała m.in. byłemu prezydentowi Poznania, Ryszardowi Grobelnemu, który na metę dobiegł w czołówce. Wśród uczestników rywalizacji nie zabrakło JM Rektora, prof. Mariana Goryni (brał udział we wszystkich dotychczasowych Piątkach), wiceprezydenta Poznania Arkadiusza Stasicy i innych znakomitości. Bieg ukończyło aż ośmiu profesorów UEP, w tym trzech urzędujących dziekanów.

Tegoroczną VI Ekonomiczną Piątkę sprawnie przeprowadził jej dyrektor Rafał Wieruszewski we współpracy z Ewą Ziubrak i prof. Waldemarem Budnerem - prezesem Klubu Biegacza UEP. Spikerem imprezy był niestrudzony w tej roli dr Grzegorz Biegański. Wśród organizatorów instytucjonalnych znaleźli się: prezydent miasta Poznania, Studium WF i Sportu oraz Klub Uczelniany AZS UEP, a także Klub Biegacza UEP. Sponsorem tytularnym biegu był Volkswagen, a sponsorem tytularnym rozegranego jako "przedbieg" (z udziałem około stu osób) III Ekonomicznego Marszu na Piątkę (z kijkami do nordic walking) - ENEA. Swój wkład w powodzenie imprezy mieli również pozostali sponsorzy: Browar Fortuna, TRUST Developer, KJF Broker (ubezpieczyciel biegu), Runnersworld, Mizuno, sklep internetowy Zalando i firma Nowacki, która dostarczyła kwiaty.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, a ci najlepsi - puchary oraz cenne nagrody ufundowane przez sponsorów Biegu i Marszu. Warto podkreślić, że dekoracje najlepszych studentów przeprowadzili wspólnie trzej kolejni rektorzy UEP: były - prof. Emil Panek, obecny - prof. Marian Gorynia oraz rektor elekt - prof. Maciej Żukowski.

Najważniejsze wyniki
(klasyfikacja indywidualna open)

VI Volkswagen Ekonomiczna Piątka
Mężczyźni:
1. Marcin Fehlau (Świat Biegacza Poznań) 15:28,
2. Mateusz Garczarek (Walichowy) 15:45,
3. Krzysztof Hadas (Poznań) 15:59.
Kobiety:
1. Patrycja Talar (Pobiedziska) 18:09,
2. Angelika Stefańska (Swarzędz) 18:59,
3. Małgorzata Kołacka (Śrem) 19.06.

III ENEA Ekonomiczny Marsz na Piątkę
Mężczyźni:
1. Robert Adamski (Drużyna Szpiku Luboń) 33:10,
2. Jan Stanisławski (aktywni 50+ Poznań) 33:18,
3. Radosław Pykacz (Poznań) 35:02.
Kobiety:
1. Dorota Sobczak (Nordic Team Gniezno) 36:31,
2. Celina Pykacz (Poznań) 38:51,
3. Małgorzata Majewska (Poznań) 39:09.

Tekst i foto: Piotr Kuś
Akademicki Przegląd Sportowy 3/2016