2013.10.17
Artykuły

Obecność dużej imprezy sportowej wpływa znacząco na rozwój miasta, jego przestrzeń oraz wizerunek, a w konsekwencji poprawia się również jego konkurencyjność. Główne obszary oddziaływania imprezy sportowej to inwestycje: w obiekty sportowe i rekreacyjne, infrastruktura komunikacyjna, baza turystyczno-noclegowa.

Często wymienionym inwestycjom towarzyszą: modernizacja i rewitalizacja miejskiej przestrzeni publicznej, inwestycje w ochronę środowiska. Zatem nawet elementy urbanistyczne miasta, które nie służą bezpośrednio obsłudze sportowców, działaczy i turystów, zostają również odnowione. Poniesione nakłady inwestycyjne przyczyniają się w długim okresie do polepszenia jakości życia mieszkańców, funkcjonalności miasta oraz jakości świadczenia usług turystycznych. Pośrednio podnoszą też bezpieczeństwo publiczne i jakość kapitału społecznego zbudowanego w podczas przygotowań do imprezy i w trakcie jej trwania.

Pozytywnym niemierzalnym efektem jest wzrost poczucia lokalnej dumy, optymizmu, międzynarodowych kontaktów, nabycie „know-how” na organizację wielkiego wydarzenia.

Należy też wspomnieć o korzyściach finansowych dla miasta w postaci dodatkowych dotacji ze strony federacji sportowych, zasilenie budżetu miasta ze strony rządu, wsparcia finansowego i rzeczowego przedsiębiorstw w ramach sponsoringu. Finansowym beneficjentem przeprowadzonej imprezy, szczególnie w trakcie jej trwania, są lokalni przedsiębiorcy, kupcy, restauratorzy czy hotelarze.

Prof. Waldemar W. Budner
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Pełna wersja artykułu dostępna jest w załączonym pliku PDF.

Organizacja wielkich imprez sportowych jako wyraz wzrostu konkurencyjności miasta ››