2013.10.15
Co uszczęśliwia maratończyka? On to zbadał

Na początku maraton wydaje nam się czymś absolutnie nieosiągalnym, niemożliwym. Gdy już go pokonamy, zaczynamy bardziej w siebie wierzyć. Ale z drugiej strony jest też taka dziwna rzecz: im więcej ludzi robi ten maraton, tym mniej w siebie wierzymy - opowiada dr Piotr Michoń*

Biegacze to ludzie z ogromną jak na polskie standardy wiarą w siebie. Aż 86 proc. uważa, że nasza pomyślność zależy od nas samych, a ponad 80 proc. czuje, że ma w sobie dużo energii - wynika z badań przeprowadzonych przez Michonia.

Był październik 2009 roku, gdy dr Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego, maratończyk, przygotował ankietę dla uczestników 10. Poznań Maratonu. Wypełniło ją ok. 400 biegaczy. Nie jest to reprezentatywna próbka w sensie socjologicznym. Ale wyniki dają do myślenia.

Dr Michoń wpadł na pomysł, by użyć pytań z Diagnozy Społecznej, prowadzonego od lat badania postaw Polaków pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Wybrał pytania o zadowolenie z dochodów, pracy, życia rodzinnego i seksualnego. I z sytuacji w kraju.

Pod każdym względem maratończycy byli wyżej niż średnia krajowa.

Najwyraźniej w finansach. Aż 73 proc. długodystansowców było usatysfakcjonowanych z dochodów swej rodziny, a 78 proc. ze swojej sytuacji finansowej.

Maratończycy spędzają na łonie natury średnio 7,6 godziny w tygodniu. Skąd mają tyle czasu? Dobre pytanie, zwłaszcza że biegacze nie pracują mniej niż inni. Wręcz przeciwnie - 80 proc. z nich pracuje średnio 40 i więcej godzin tygodniowo. Na czymś maratończycy muszą czas zaoszczędzić. Okazuje się, że głównie na telewizji. Co dziesiąty nie ogląda jej wcale - rzecz w ojczyźnie telemaniaków zdumiewająca. Co piąty deklaruje, że w tygodniu nie przeznacza na to więcej niż dwie godziny.

Większość biegaczy (57 proc.) czyta książki nawet do czterech godzin w tygodniu - znów powyżej średniej krajowej. Nie tracą za to zbyt wiele czasu na zakupy, ale też rzadko chodzą do kina, teatru i na koncerty (średnio na to wszystko - 2,2 godz. w tygodniu).

Prawie 90 proc. maratończyków jest zadowolonych z tego, jak spędzają wolny czas.

*dr Piotr Michoń - pracuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, zajmuje się m.in. polityką rodzinną, polityką społeczną, szczęściem w ekonomii, teorią podejmowania decyzji. Maratończyk, w 14. Poznań Maraton wystartował z nr. 6259 reprezentując barwy Klubu Biegacza Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Aleksandra Przybylska
Gazeta Wyborcza, 13.10.2013

Cały tekst jest dostępny na stronie:
poznan.gazeta.pl

Foto: X Poznań Maraton (Fot. Tomasz Kaminski / Agencja Gazeta)