2013.05.06
Ekonomiczna piątka w oczach AZSu

Ekonomiczna piątka: start w maratonie bostońskim, meta w Poznaniu nad Malta

Kolejna, trzecia już edycja „Ekonomicznej Piątki” – czyli biegu na dystansie 5 kilometrów wokół Jeziora Maltańskiego o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (UEP), prof. Mariana Goryni, odbyła się w niedzielę 21 kwietnia.

Sygnał do rozpoczęcia biegu dała głośnym strzałem z rewolweru, punktualnie o godz. 12.00, uczestniczka ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Patrycja Wyciszkiewicz. Tym razem bieg miał również rangę Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw Wielkopolski w biegu na 5 km.

Po raz pierwszy zatem organizatorzy zaprosili do udziału w nim nie tylko studentów, absolwentów, VIP-ów i pracowników UEP, lecz także przedstawicieli wszystkich uczelni z Wielkopolski i studentów z zaprzyjaźnionych uczelni zagranicznych. Patronat honorowy nad biegiem sprawowali prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Na starcie biegu zauważyliśmy nie tylko kilkaset studentek i studentów, pasjonujących się bieganiem, ale również m.in. JM Rektora UEP – prof. dr. hab. Mariana Gorynię, prorektora UEP – Cezarego Kochalskiego, zastępcę prezydenta m. Poznania – Mirosława Kruszyńskiego, senatora RP – Piotra Gruszczyńskiego oraz prorektora Politechniki Poznańskiej – prof. dr. hab. Stefana Trzcielińskiego. W „Ekonomicznej Piątce” wystartował też Tomasz Szymczak, uczestnik tegorocznego Maratonu Bostońskiego, który na mecie w Poznaniu symbolicznie ukończył nagle przerwany bieg w Bostonie (w momencie tragicznego zamachu terrorystycznego Polakowi brakowało zaledwie 150 metrów do linii mety).

Przypomnijmy, że pierwsza edycja „Ekonomicznej Piątki” miała miejsce
jesienią 2011 roku i była jednym z głównych akcentów 85-lecia UEP, niewątpliwie najbardziej rozbieganej Uczelni w Polsce.

Tegoroczna „Piątka” po raz pierwszy rozegrana została wiosną, a ukończyło ją aż 396 zawodniczek i zawodników – studentów, profesorów, przedstawicieli władz oraz VIP-ów, zaproszonych na start przez JM Rektora UEP (który zresztą sam zajął w biegu 77. miejsce).

Imprezę bardzo sprawnie przeprowadził – przy udziale licznych współpracowników – Rafał Wieruszewski, dwukrotny olimpijczyk (Ateny, Pekin), medalista Uniwersjady i Mistrzostw Świata. Rafał jest absolwentem UEP, sportową twarzą Uczelni i przede wszystkim wielkim miłośnikiem biegania.

Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu od wielu lat funkcjonuje Klub Biegacza, któremu prezesuje prof. dr hab. Waldemar Budner. Wielu członków Klubu biegało już w maratonach w Paryżu, Berlinie, Rotterdamie i oczywiście w Poznaniu. Nic zatem dziwnego, że na mecie „Ekonomicznej Piątki” to UEP zdecydowanie wygrał klasyfikację zespołową, również w tym biegu potwierdzając reputację najbardziej rozbieganej uczelni w Polsce. Tegoroczna „Ekonomiczna Piątka” stała na wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym. Zgodnie podkreślili te oceny na uroczystości zakończenia biegu, wręczając puchary i inne cenne nagrody, JM Rektor UEP prof. dr hab. Marian Gorynia oraz wiceprezes Zarządu Głównego AZS Tomasz Szponder.

Tekst i foto: Piotr Kuś

Triumfatorzy biegu w kategorii Open